مقاله

گردشگری سلامت و جایگاه ایران در این حوزه

گردشگری سلامت عموما به سفر خارج از کشور بومی فرد اطلاق می گردد که برای حفظ شرایط جسمی و فیزیکی در بهترین حالت و یا درمان و بهبود بهداشت فردی در حوزه­ی ذهن و بدن صورت می­گیرد.

گردشگری سلامت عموما به سفر خارج از کشور بومی فرد اطلاق می گردد که برای حفظ شرایط جسمی و فیزیکی در بهترین حالت و یا درمان و بهبود بهداشت فردی در حوزه­ی ذهن و بدن صورت می­گیرد. گردشگری پزشکی، سفری با سازمان یافتگی بیشتر در خارج از حوزه­ی سلامت و بهداشت فرد می­باشد. متدهای جذب تورست سلامت و پزشکی در یک دسته بندی کلی ارتوپدی،­  جراحی صدمات جسمی، جراحی زیبایی،کاردیولوژی، جراحی چاقی، دندانپزشکی، درمان سرطان و مراقبتهای پس از آن را شامل می­شود.
بر طبق آمارهای بین المللی سالانه بالغ بر 7 میلیون نفر در سراسر دنیا برای بهره گیری از مزایای گردشگری سلامت از مرزها عبور می نمایند؛ بنابراین گردشگری سلامت که گردشگری پزشکی نیز بخشی از آن محسوب می شود، دروازه ای به روی علاقه مندان جهت دریافت خدمات سلامتی و بهداشتی ارزان و اقتصادی بی آنکه کیفیت را تحت تاثیر قرا ر دهد می گشاید.
از پنج منظر ترغیب افراد جهت دریافت خدمات توریست سلامت قابل تامل است.


    1. اولین و عمده ترین دلیل می تواند صرفه پذیری اقتصادی باشد.در  برخی از کشورها همانند ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و برخی کشورهای اروپایی که بیمه تمامی هزینه ها را پوشش نمی دهد، احتمال بیشتری می رود تا افراد به دنبال گردشگری سلامت و پزشکی باشند. صرفه پذیری اقتصادی همچنین می تواند اشاره ای بر اثر بخشی هزینه برای خدمات سلامتی  زیبایی در کشور هدف باشد.
    2. دسترسی دومین عامل ترغیب مشتریان حوزه­ی گردشگری سلامت است.تصور کنید فردی در کشوری زندگی می­نماید که در آن جراحی زیبایی مهیا نبوده و یا قابل اعتماد نیست. دسترسی پذیری خدمات یاد شده با بالاترین کیفیت ممکن در کشورهای مقصد می تواند عامل جذب مشتریان از اقصی نقاط دنیا باشد.
    3. قابلیت دستیابی. در برخی از کشورها لیست انتظار برای دریافت خدمات پزشکی و زیبایی بسیار طولانی بوده و یا به طور کلی چنین خدماتی در اختیار شهروندان نمی­باشد؛ بنابراین سهل الوصول بودن خدمات پزشکی و زیبایی برای افراد جویای آن پس از گزینش های فراوان بسیار ارزشمند است. 
    4. مقبولیت. در برخی موارد خدمات ارائه شده در کشور مبدا قابل قبول نمی باشند.
    5. سهمی در ایجاد خدمات بهتر. در برخی موارد بیماران خواهان مراقبت و رسیدگی های شایان در زمان بهبودی می باشند که تنها در کشور مقصد به این خواسته می رسند.

در گذشته توریست سلامت عموما به افرادی که از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته برای بهره گیری از خدمات پزشکی-که در کشور خود یافت نمی شد سفر میکردند- اطلاق می گردید. اگرچه در سالهای اخیر این تعریف تغییر کرده ،بدین صورت که توریست سلامت به فردی گفته می­شود که از کشور توسعه یافته به کشور در حال توسعه برای دریافت خدمات پزشکی و سلامت مقرون به صرفه تر سفر می­نماید. عامل دیگری که سبب ترغیب توریست سلامت می­گردد می­تواند عدم وجود خدمت/جراحی پزشکی مورد نظر باشد و یا نداشتن مجوز انجام خدمات پزشکی و زیبایی . طی گذشت زمان این باور که تنها باید برای جراحی به کشورهای دیگر سفر کرد تغییر کرده و هم اکنون مردم در سرتاسر دنیا برای دریافت خدمات دندانپزشکی و باروری نیز سفر می­نمایند.
مادامیکه صنعت توریست سلامت به بیماران فرصت و دل گرمی جهت انجام خدمات پزشکی و زیبایی در ایده­آل ترین شرایط ممکن می­دهد، زمینه­ای مناسب جهت انجام جراحی هایی که در کشور مقصد بهتر درک می­شود را فراهم کرده است. برای مثال جراحی تغییر جنسیت در برخی کشورها با زمینه­ی مذهبی قابل درک نیست؛ همچنین جراحی های زیبایی در کشورهای سنتی با عدم مقبولیت عمومی مواجه هستند. بر این اساس گردشگری سلامت سیر اصولی را آغاز نموده و در این راه می­بایست قدم های درستی را بردارد تا به کشور مقصد گردشگران از تمامی جهات تبدیل گردید.
پیش از هر اقدامی، انتظار می رود از امن و مصون بودن عملیات درمانی خود از طریق نهادهایی چون کمیسیون مشترک بی المللی (JCI) ، انجمن بین المللی کیفیت در مراقبت های سلامتی ( ISQua) و نهاد داروهای موثر و مورد اطمینان، خدمات بهینه (TEMOS) اطمینان خاطر حاصل نمایند. این نهادها خاصه مرتبط با روند درمان افراد در خارج از محل زندگی اشان می باشد که کلینیک ها و بیمارستان ها را از جهت استانداردهای بین­المللی مورد ارزیابی قرار می دهد.


موضوعات قابل تامل دیگر در این خصوص عبارتند از :
    • انتخاب یک کلینیک بر اساس مکان جغرافیایی آن
    • تمدید اقامت در شرایط خاص
    • کشورهای انگلیسی زبان که به نسبت کشورهای غیر انگلیسی زبان هزینه های بیشتری را تحمیل می­نمایند
    • توانایی بازپس­گیری هزینه ها از نهاد خدمات بین­المللی سلامت


در بین کشورهایی که خدمات جدید قابل قبول و در عین حال مقرون به صرفه را با متدهای جدید ارائه می دهند، سیستم بهداشت و درمان ایران تلاش کرده است در طی چند دهه گذشته هدفمندانه در این سیر پرمسئولیت و در عین حال رضایت بخش موثر عمل نماید. قرار گرفتن در منطقه خاورمیانه بر تصمیم مشتریان در انتخاب ایران به عنوان مقصد نهایی که کشوری با اقلیمی چهار فصل می باشد تاثیر گذارده است.  به سبب اعمال تحریم ها بر ایران، ارزش ریال به شدت کاهش یافته که نتیجتا هزینه­ی خدمات درمانی و مراقبت­های پس از آن را به طور چشمگیری کاسته است. علی رغم تمامی تحریم­ها، ایران به طور پیوسته در حال به روز­رسانی اصول و قواعد پزشکی می باشد که در کنار هتل­های پنج ستاره با امکانات درجه یک، ترکیبی بسیار عالی را ایجاد می­نماید.
علاوه بر تمامی مواردی که در بالا آورده شد، ایران یکی از مقاصد تحسین شده­ی گردشگری است که به علت هزینه های مقرون به صرفه، شایستگی ترکیب سفر پزشکی و تعطیلات را دارد. مورد بعدی توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی توسط پزشکان، جراحان و دستیاران آنها می باشد که برای گردشگران این حوزه بسیار جالب توجه است.در آخر این جراحان توانمند، بیمارستان­ها و مراکز پزشکی پیشرفته و به روز هستند که بر تصمیم گردشگران سلامت در انتخاب ایران به عنوان مقصد نهایی تاثیرگذار است.
درمانهای پزشکی در ایران شامل عصب شناسی، آنکولوژی، چشم پزشکی، ارولوژی، قلب، فیزیولوژی، دندانپزشکی و IVF و باروری زنان است. از سوی دیگر درمانهای زیبایی دربرگیرنده­ی خدمات پوستی، کاشت مو، درمان ریزش مو و جراحی پلاستیک زیبایی می­باشد.


به طور تقریبی در کلیه مراکز گردشگری پزشکی و درمانی که یک بیمار جهت بستری شدن در آنجا برنامه ریزی کرده است، مراحل به شرح ذیل می­باشد:

    I. درخواستی توسط بیمار که در آن کلیه­­ی اطلاعات شخصی و پزشکی اش به نحو صریحی قید شده ارسال میگردد.
    II. مستندات قانونی و دارای اعتبار جهت سفر توسط بیمار ارائه می­شود.
    III.  مدارک سفر توسط نهاد پزشکی طرف قرارداد آماده می­گردد.
    IV. خوش­آمد­گویی بیمار در فرودگاه و اقامت وی صورت می­پذیرد.
    V. مشاوره­های پیش از جراحی و چکاپ­­های نهایی صورت می­پذیرد.
    VI. اطلاعات دقیق و کامل جراحی در روز موعد در اختیار بیمار گذاشته می­شود.
    VII. مراقبت­ها و پرستاری های پس از جراحی صورت می­پذیرد.
    VIII. ملاقات با پزشک/جراح و مراقبت در صورت نیاز.
    IX. ارزیابی مراحل بهبود بیمار و تهیه کلیه­ی مدارک و آزمایشات پزشکی، سوابق، دستورالعمل ها جهت ارائه به نهادهای مرتبط در کشور مبدا.
    X. بدرقه تا فرودگاه.
    XI. ارتباط با بیمار برای حصول اطمینان از نتیجه­ی مطلوب تا بهبودی کامل.

 به طور خلاصه، با توجه به مزایای پیشتر گفته شده، آینده ای روشن برای بخش گردشگری سلامت ایران پیش بینی می­شود.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 5.0
  • مقاله جالب 5.0
مجموع 5.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت

دیدگاه شما