مقاله

ایران، مقصدی مطلوب برای گردشگری سلامت

گردشگری سلامت یا توریسم سلامت بر طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری عبارتست از استفاده از خدماتی که موجبات بهبودی یا ارتقا سلامتی جسمی و روحیه­ی افراد را فراهم آورده و در خارج از محل زندگی فرد و در زمانی بیش از یک شبانه روز انجام می­گردد. در همین ابتدا می­بایست مقوله­ی گردشگری سلامت و گردشگری درمانی را از هم جدا نمود.

گردشگری سلامت یا توریسم سلامت بر طبق تعریف سازمان جهانی گردشگری عبارتست از استفاده از خدماتی که موجبات بهبودی یا ارتقا سلامتی جسمی و روحیه­ی افراد را فراهم آورده و در خارج از محل زندگی فرد  و در زمانی بیش از یک شبانه روز انجام می­گردد. در همین ابتدا می­بایست مقوله­ی گردشگری سلامت و گردشگری درمانی را از هم جدا نمود. در واقع گردشگری سلامت در بطن گردشگری درمانی است. همانطور که از نامش پیدا است، گردشگری درمانی بیشتر به درمان پرداخته و گردشگری سلامت بهره­گیری از امکاناتی همچون آب های گرم و معدنی، لجن درمانی و به طور کلی استفاده از امکانات طبیعی  در جهت بهبود و ارتقا سلامت جسم و روح افراد است. در این میان شعار جهانی گردشگری سلامت، امکانات و خدمات در سطح کشور‌های پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.

 


چنانچه تاریخچه گردشگری سلامت مد­نظر باشد، می­توان زمان یونان و روم باستان را از نظر گذراند. از زمان باستان، افراد زیادی به منظور ارتقا سلامت روحی و درمان به مجاورت رودخانه و آب‌های معدنی می‌رفتند و با استفاده از آب‌‌های گرم از زمان باستان به آرامش و تجدید قوای جسمی و روحی خود می­پرداختند. تدریجا این شیوه­ی بهره­گیری از منابع طبیعی به اروپا و امریکا و دیگر کشورها نیز توسعه یافت و چشمه های آب معدنی و آب گرم محبوبیت بیشتری کسب کردند که قطعا موجب ارتقای گردشگری در آن مناطق خاص نیز شدند. 
آمیخته­ایی از عوامل مختلف سبب افزایش گرایش افراد به استفاده از سفرهای درمانی شده که می توان از هزینه بالای زندگی در کشورهای صنعتی و توسعه­یافته،سهولت سفرهای بین­المللی، ارتقا چشمگیر تکنولوژی و استاندارد­های پزشکی نام برد. بدون شک هزینه پایین درمان و مراقبت های پزشکی، جستجوی پزشکان متخصص و باتجربه،کیفیت مطلوب خدمات درمانی،ایمنی و در آخر پایین بودن زمان انتظار از عمده­ترین دلایل کشش افراد به سمت و سوی گردشگری درمانی و سلامت است. قابل ذکر است که هزینه­ی روت کانال یک دندان در ایالات متحده به طور متوسط 800 دلار می باشد و این در حالی است که این مبلغ در ایران 300 الی 400 دلار می باشد. همچنین جالب توجه است که هزینه­ی پیوند زانو در برخی کشورها یک پنجم ایالات متحده و هزینه­ی جراحی زیبایی صورت در امریکا حداقل 5 برابر کشورهایی چون افریقای جنوبی و فیلیپین است.
افراد متقاضی گردشگری درمانی  سلامتی می­توانند از هرکجای دنیا وارد کشور مقصد شده و خدمات مراقبت­های پزشکی در زمینه­ های بیماری­های مغز و اعصاب، سرطان، جراحی پیوند و اعضا و جراحی­های زیبایی دریافت نمایند. چنانچه بخواهیم از کشورهایی که خدمات توریست سلامت و درمان ارائه میدهند نام ببریم، می­توان کشورهای برونئی، كوبا، هنگ كنگ، مجارستان، هندوستان، اردن، لیتوانی، مالزی، فیلیپن، سنگاپور، تایلند و اخیرا امارات متحده عربی را ذکر کرد. همچنین كشورهای آرژانتین، بولیوی، برزیل، كاستاریكا، مكزیک و تركیه در زمینه جراحی های زیبایی مطرح می­باشند.
نکته­ی جالب توجه در این زمینه، بهره­گیری از پتانسیل­های طبیعی یا گردشگری جهت جذب توریست سلامت همانند کشور افریقای جنوبی می­باشد. شعار افریقای جنوبی در این راستا :سفر کنید، از حیات وحش لذت ببرید و جراحی زیبایی انجام دهید است. بی شک بسیاری از کشورهای دنیا از ظرفیت های بالقوه خود در این زمینه بهره­گیری نموده و یا در حال استفاده از آن هستند؛ طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ایران نیز به عنوان کشوری که از ظرفیتهای ارزشمندی برخوردار است، توانایی جذب سالیانه حدود یک میلیون توریست پزشکی را دارد. موقعیت خاص جغرافیایی ایران-کشوری با تنوع اقلیمی بالا-، تنوع زیست بوم‌های طبیعی، بناهای منحصر به فرد تاریخی و حرم امام هشتم شیعیان، ایران را به یک مقصد استثنایی برای گردشگری تبدیل کرده است. بیماران و خانواده آن‌ها می‌توانند علاوه بر دریافت خدمات پزشکی مورد نیاز خود، از امکانات تفریحی و اقامتی نیز بهره ببرند تا سفری به یادماندنی را در کنار یکدیگر تجربه کنند. ایران به عنوان یک کشور اسلامی با برخورداری از تعداد بیشماری پزشک زن متخصص در تمامی شاخه­ ها، فضای مناسبی برای خدمات زیبایی و درمانی خانم‌های مسلمان کشورهای منطقه و سراسر دنیا فراهم کرده است.

 


اگر بخواهیم از جاذبه­ های گردشگری سلامت و درمان ایران صحبت نمائیم بدون شک قیمت پایین خدمات جذابترین بخش این قسمت خواهد بود. با توجه به آمار سال 98 بیشترین گردشگران سلامت از کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان، عمان، بحرین، کویت، ترکمنستان، هند و قطر به بیمارستان‌ها و مراکز جراحی ایران مراجعه نموده­اند.
از دیگر جاذبه های گردشگری سلامت ایران می­توان به آب درمانی اشاره نمود.گردشگران بسیاری از آب­درمانی جهت معالجه خود بهره می­برند و این نکته که ایران دارای بیش از 1000 چشمه آب معدنی شناخته شده است جذابیت بعدی را ایجاد می­کند. در شمال غربی ایران، استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و در ارتفاعات رشته کوه البرز و غرب آن، ده ها چشمه آب گرم و سرد با ترکیبات مختلف وجود دارد. استان های اصفهان و مرکزی در مرکز ایران، دارای چشمه های آب گرم با ترکیبات سولفور، بی کربنات و آهن هستند که بعضا در محل چشمه ها مراکز اسپا ایجاد شده و حوضچه های عمومی و خصوصی نیز در آنجا وجود دارد. در شمال و جنوب ایران نیز چندین چشمه آب گرم و سرد با انواع مختلف عناصر کمیاب وجود دارد که بدلیل خواص درمانی اشان از دیرباز مورد استفاده مردم بوده است. بیماری های روماتیسمی، آرتروزهای مفصلی، همچنین بیماری های مربوط به معده، روده، کلیه، پوست، ریه، قلب و عروق از مهمترین بیماری هایی هستند که با توجه به ترکیبات اصلی آب معدنی، می توان از آب درمانی جهت درمان مکمل آن ها استفاده نمود.
شاید نام لجن درمانی برای برخی افراد خوشایند نباشد ولیکن در دنیای سلامت لجن درمانی از جایگاه ویژه­ای برخوردار است که در ایران سواحل دریاچه ارومیه و دامنه ­های کوه تفتان این نیاز را پاسخگو است. 
و آخرین جاذبه­ای که بی­شک وجه تمایز ایران با دیگر کشورهای پذیرای حوزه گردشگری سلامت است، طب سنتی ایران است که پیشینه­ی آن به قبل از طب یونان باستان برمی­گردد. گیاه­درمانی که یکی از اصول درمان در ایران باستان بوده است به سه شیوه انجام می­گرفته: خوراکی، بخور و مالیدنی. خوراکی آنها شبیه عصاره، پختنی یا جوشیدنی و گاهی به صورت خام بوده است. از بخور گیاهان برای ضد عفونی کردن استفاده می شده و استفاده گیاهان به صورت مالیدنی به این شکل بوده که عصاره گیاهان را با هم مخلوط می کردند و به صورت آب درمان بخش استفاده می کردند، چون معتقد بودند که این قبیل آب ها با ریشه و تخم و برگ گیاهان دارویی آمیخته و به آن درمان بزرگ می گفتند و معتقد بودند که درمان کننده دردها و رنج ها می­باشد.
با توجه به اینکه ایران ظرفیت­های لازم و کافی برای جذب توریست سلامت را دارد، این انتظار می­رود که در سال­های پیش­رو با آمار جالب توجهی از تعداد گردشگران سلامت مواجه شویم.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 5.0
  • مقاله جالب 5.0
مجموع 5.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت