مقاله

ایران بهشت گردشگری سلامت و زیبایی در دنیا و خاورمیانه

گردشگری در فرهنگ امروزی به مجموعه تعامل هایی اطلاق می­شود که در فرایند جذب و میهمانداری، بین گردشگران، سازمان‌های مسافرتی، دولت‌های مبدا، دولت‌های میزبان و مردم بومی برقرار می‌شود.همچنین گردشگری به مجموعه فعالیتهایی گفته می­شود که در جریان مسافرت یک گردشگر اتفاق می‌افتد، این فرایند هر فعالیتی از قبیل برنامه ریزی سفر، مسافرت به مقصد، اقامت، خرید کالاهای متفاوت از مقصد، تعامل میان گردشگر و فرد (افراد) بومی و بازگشت را شامل می­شود.


توریسم در معنای عام اشاره به گردشگری و گردشگر دارد که برای نخستین بار در مجله ای انگلیسی به سال 1811 مطرح شد. در آن دوره واژه توریسم به معنای مسافرت برای دیدن مناظر و آثار طبیعی و تاریخی برای لذت بردن از آنها به کار برده شد.گردشگری در فرهنگ امروزی به مجموعه تعامل هایی اطلاق می­شود که در فرایند جذب و میهمانداری، بین گردشگران، سازمان‌های مسافرتی، دولت‌های مبدا، دولت‌های میزبان و مردم بومی برقرار می‌شود.همچنین گردشگری به مجموعه فعالیتهایی گفته می­شود که در جریان مسافرت یک گردشگر اتفاق می‌افتد، این فرایند هر فعالیتی از قبیل برنامه ریزی سفر، مسافرت به مقصد، اقامت، خرید کالاهای متفاوت از مقصد، تعامل میان گردشگر و فرد (افراد) بومی و بازگشت را شامل می­شود.
در دنیای امروز گردشگری شاخه ها و بخش های بیشتری را از قبیل گردشگری غذایی، گردشگری ورزشی، گردشگری صنعتی، گردشگری سینمایی و گردشگری روستایی شامل می­شود. علاوه بر موارد فوق نوعی از گردشگری وجود دارد که طی چندین سال گذشته متداول گردیده و آن گردشگری سلامت است که به مقوله سلامت و بهداشت توجه می­کند. گردشگری سلامت یکی از انواع تخصصی گردشگری است و برخی از کشورها همچون ایران به دلیل استانداردهای بالای پزشکی و کادر درمانی و تجهیزات تخصصی و فوق تخصصی در عرصه های پزشکی و پیراپزشکی، قابلیت خدمت رسانی گسترده به بیماران کشورهای مختلف را دارا می باشد. 
گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف دنیا از کشورهای حوزه خلیج­فارس و کشورهای استقلال یافته شوروی سابق تا آفریقا و اروپا برای توریسم سلامت، ایران را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می­کنند؛ از دلایل این انتخاب می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:
    • تخصص مراکز پزشکی کشور در حوزه ناباروری
    • تخصص در عرصه سلول­های بنیادی
    • هزینه پایین جراحی های مختلف دندان پزشکی به خصوص دندان­پزشکی زیبایی
    • امکانات تخصصی و فوق تخصصی جراحی چشم
    • امکانات تخصصی  فوق تخصصی جراحی قلب و عروق
    • امکانات کم­نظیر و هزینه های کم در حوزه جراحی های پلاستیک
    • قابلیت های فنی در تشخیص به­موقع و درمان انواع سرطان

 


خدمات قابل ارائه به گردشگران سلامت عبارتند از :
گردشگری پزشکی:
جهت درمان یک بیماری یا عمل جراحی، تحت نظارت پزشکی در مراکز درمانی اطلاق می گردد و ممکن است بیمار پس از آن برای دوره نقاهت نیاز به اقامت در چشمه های معدنی و استراحتگاه ها و ... برای کمتر از یک سال داشته باشد. 
گردشگری درمانی طبیعی: به گردشگری برای بهبود یک بیماری یا گذراندن دوره نقاهت، تحت نظارت و مداخله پزشکی با استفاده از منابع طبیعی مانند چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، لجن طبی، شنزارهای رادیو اکتیو و یا درمان در آب و هوای خاص اطلاق می شود.

گردشگری تندرستی یا رفاهی: مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی را گردشگری تندرستی می گویند.

قطب­­های توریسم سلامت در ایران
یزد، قطب اصلی درمان ناباروری: امروزه ناباروري يكي از مشكلات بسياري از زوجها است. مشكل ناباروری در بسياري از موارد با استفاده از روش های نوین قابل درمان است چرا كه مراكز درمان ناباروري نيز در اين زمينه فعاليت مي كنند اين در حالي است كه مركز تحقيقات ناباروري يزد (پژوهشكده توليد مثل يزد) به عنوان قطب درمان ناباروري كشور شناخته مي شود و هرساله زوج هاي زيادي از سراسر ايران و كشورهاي همجوار و حتي كشورهاي اروپايي براي درمان مشكل ناباروري خود به اين مركز مراجعه كرده و طعم شیرین بچه­دار شدن را تجربه می­کنند. طي سالهاي اخير پژوهشکده تولید مثل یزد رشد قابل توجهي در حوزه توليد مثل و درمان هاي ناباروري داشته است و در سال­های گذشته سه مركز تحقيقات ژنتيك، سلولهاي بنيادي و مركز تحقيقات درمان ناباروري با هم تجميع شده و به پژوهشكده علوم توليد مثل ارتقاء يافتند.


سلول­های بنیادی: اندیشه به کارگیری سلول در درمان بیماری­ها حائز اهمیت فراوان می­باشد؛  از آنجا که سلول های بنیادی، علمی است که از ابتدا تا انتهای آن در داخل کشور مهیاست و وابسته به کشورهای دیگر نیست محققان ایرانی با پیشی گرفتن از رقبای منطقه‌ای از جمله ترکیه در رتبه نخست تولید علم سلول‌های بنیادی در منطقه قرار دارند. همچنین جایگاه ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی از رتبه 31 در چهار سال پیش به رتبه 14 ارتقاء یافته است. از جمله مراکزی که به طور خاص خدمات پزشکی در حوزه سلول­های بنیادی را ارائه می­دهند پژوهشگاه رویان تهران، مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی قطب آذربایجان و مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی شیراز می­باشند.

دندانپزشکی: کیفیت خدمات دندانپزشکی در ایران از سطح مطلوبی برخوردار است و به نسبت سایر کشورهای همسایه نیز از جایگاه ممتازی در این حوزه برخوردار می­باشد. به همین دلیل، گردشگری پزشکی با ارائه خدمات دندانپزشکی در ایران به علت هزینه های پایین و در نتیجه صرفه اقتصادی بالا برای گردشگران سلامت بسیار جذاب می­باشد. برای نمونه در ایران هزینه یک کار درمانی مانند لمینت که بسیار گران قیمت است، فقط 200 دلار است. این در حالی است که این کار در آمریکا با 3500 دلار انجام می‌شود.

چشم­ پزشکی: با توجه به پیشرفت­ها و دستاورد­های ایران در زمینه چشم­پزشکی، ایران در حال تبدیل شدن به قطب منطقه­ای در زمینه چشم­پزشکی است. ایران از پزشکان حاذق و توانمند برخوردار است و ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به قطب علمی چشم پزشکی منطقه را دارد. شیراز و تهران از جمله شهرهایی می­باشند که قطب چشم­پزشکی در ایران محسوب می­گردند. بیمارستان چشم­پزشکی خدادوست شیراز از جمله مراکزی است که با ارائه خدمات نوین چشم پزشکی به همراه تجهیزات به روز دنیا پذیرای بسیاری از بیماران از کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس است. آخرین و بهترین امکانات چشم پزشکی در شیراز فراهم است و امکانات چشم پزشکی این شهر با کشورهای پیشرفته دنیا و آمریکا هیچ تفاوتی نمی کند. بیمارستان فارابی تهران نیز از جمله مراکزی است که به پیشرفته­ترین امکانات و تجهیزات چشم­پزشکی دنیا مجهز می­باشد و در تمامی زمینه­های چشم­پزشکی از بیماری­ها تا جراحی­های زیبایی آماده ارائه خدمات نوین می­باشد.

جراحی قلب و عروق: ایران طی سال­های گذشته در زمینه جراحی­های قلب و عروق عملکرد بسیار موفقی را داشته است. بیمارستان قلب شهید رجایی تهران هم در داخل کشور و هم در سطح منطقه یکی از بهترین مراکزی است که در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی قلب فعال است. بیمارستان رضوی مشهد نیز در زمینه جراحی­های قلب و عروق صاحب نام در کشور و منطقه است.
جراحی پلاستیک: جراحی های زیبایی  شاخه ای بسیار پردرآمد است که در حال حاضر طرفداران زیادی را به سوی خود هدایت میکند.در گذشته شاید این دسته از جراحی ها با هدف اصلاح نا هنجاری های موجود در بدن به وجود آمدند اما دارای عوارض زیاد و خطر های مخصوص خود بودند. تغییر رویکرد امروزی جراحی زیبایی مدیون پیشرفت دانش و تلاش های بنیان گذاران این شاخه پزشکی است.رویکردی که در آن با کاهش حداکثری سطح خطر وعوارض ناشی از جراحی زیبایی  و افزایش سطح رضایت وکیفیت به همراه است. با توجه به ارتقا تخصص پزشکان متخصص و فوق تخصص در زمینه جراحی زیبایی و همچنین هزینه های اندک این قبیل جراحی­ها، می­توان از تهران به عنوان قطب جراحی پلاستیک خاورمیانه نام برد.

سرطان: همچون دیگر شاخه­های پزشکی، طی سال­های گذشته ایران پیشرفت­های چشمگیری در زمینه تشخیص به موقع و درمان سرطان داشته است. مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه شهید بهشتی تهران با هدف انجام تحقیقات برای پیشگیری از سرطان و کاهش میزان بروز ومرگ ناشی از آن، درمان مناسب بیماران سرطانی با محوریت بیمار و هزینه اثر بخشی و توانبخشی بیماران و ادغام آموزش، پژوهش و خدمات در حال ارائه سرویس­های ارزنده­ای به بیماران می­باشد. مرکز جامع کنترل سرطان نیز از مراکز ارائه دهنده خدمات به بیماران سرطانی با بهره­گیری از به­روز­ترین فناوری­های دنیا می­باشد.

به طور کلی کشور ایران طی سال­های اخیر به پیشرفت­های چشم­گیری در زمینه پزشکی و زیبایی و درمانی نائل شده و همین امر موجب جذب بیماران بیشتری از سراسر دنیا گردیده است که می­تواند این مهم را که ایران در حال تبدیل شدن به یکی از مهمترین قطب های توریسم سلامت در منظقه است را تایید نماید.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 5.0
  • مقاله جالب 5.0
مجموع 5.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت

دیدگاه شما