مقاله

جهان پسا کرونا، ایران و گردشگری سلامت

بیماری کووید-19 بیماری عفونی است که از ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده موجب می­شود. این بیماری در کنار رنج­ها و مرگ و میرهایی که به همراه داشت توانست شکل دیگری از زندگی مدرن را به مردم دنیا نشان دهد و ارتباطات و تعاملات اجتماعی را با فضای مجازی عجین نماید. این تاثیر در همه سطوح و حوزه‌ها اتفاق افتاد. در آینده پسا کرونا، به نظر می‌رسد سلامت برای همه(HFA) و مراقبت‌های اولیه بهداشت (PHC) نیز رویکردی عمومی‌تر داشته باشد و مردم مجبور شوند به برخی از رویکردهای نوآورانه در حوزه‌های مختلف تن بدهند، چرا که شیوع کرونا نشان داد در برابر ایده‌های نو برای مقابله با پدیده‌های همه گیر راه گریزی نخواهد بود.

 

بیماری کووید-19 بیماری عفونی است که از ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده موجب می­شود. این بیماری در کنار رنج­ها و مرگ و میرهایی که به همراه داشت توانست شکل دیگری از زندگی مدرن را به مردم دنیا نشان دهد و ارتباطات و تعاملات اجتماعی را با فضای مجازی عجین نماید. این تاثیر در همه سطوح و حوزه‌ها اتفاق افتاد. در آینده پسا کرونا، به نظر می‌رسد سلامت برای همه(HFA)  و مراقبت‌های اولیه بهداشت (PHC) نیز رویکردی عمومی‌تر داشته باشد و مردم مجبور شوند به برخی از رویکردهای نوآورانه در حوزه‌های مختلف تن بدهند، چرا که شیوع کرونا نشان داد در برابر ایده‌های نو برای مقابله با پدیده‌های همه گیر راه گریزی نخواهد بود. یکی از پروتکل‌های بهداشت جهانی در برابر شیوع این قسم از ویروس­های فراگیر، ارائه راهکارهای مناسب و پیشگیرانه برای قطع این زنجیره شیوع است که یکی از این راهکارها می‌تواند کسب و کار آنلاین باشد. براساس مقررات بهداشتی(International Health Regulations)  ارائه  شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، هدف و گستره مقررات بهداشتی بین‌المللی IHR-2005 عبارت است از پیشگیری، محافظت،کنترل و مهیاکردن پاسخ بهداشت عمومی در مقابل گسترش بین‌المللی بیماری‌ها به نحوی که متناسب و مختص خطرات بهداشت عمومی است و از اختلال بی‌مورد در تردد و تجارت پرهیز شود (کتاب مقررات بهداشتی بین المللی ویرایش سوم) . کارشناسان بر این باور هستند که، دسترسی به یک جهان نوآورانه در عصر پساکرونا یک مطالبه کیفی است، که حتی ممکن است پزشکی اجتماعی را نیز به اقتصاد فناور پیوند زده و مردم اکثریت کارهای عمومی خود را از طریق اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های طراحی شده دنبال کنند. 
در این میان، اکنون نوبت فناوری‌های نوین و جدید است که خود را در جهان پساکرونا اثبات کنند و ایده و راهکار ارائه نمایند.بر اساس شواهد موجود، پس از شیوع عمومی کرونا، حوزه‌های فناوری در بخش‌های مختلف نگرشی جدیدتر خواهند داشت، تا جایی که هوش مصنوعی نقیصه­های بسیاری را در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی جبران خواهد کرد. هوش مصنوعی در کنار اینترنت اشیاء (IOT) بر روند زندگی انسانها اثرگذار خواهد بود و حتی پزشکان نیز ممکن است از طریق اپلیکیشن‌ها به درمان و تجویز دارو برای بیماران خود بپردازند و ویزیت به جای حضور بیماران در مطب، بر بستر IP فراهم شود و تنها بخش بستری و جراحی یا خدمات دندانپزشکی خارج از این حوزه باشند.
ممکن است در جهان پسا کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان با استارتاپ‌ها خود حتی تا جایی پیش بروند، که کار و زندگی انسان را متصل به داده‌های هوش مصنوعی کنند و انسان در این عصر، تحولاتی جدیدی را در حوزه‌های مختلف از جمله پزشکی تجربه کند. 
دوران پسا کرونا به همه مدیران یادآور می­شود که باید به شکل دیگری از ارتباطات فکر کرد. در این بحران بسیاری از جلسات و نشست­ها حضوری، سفرها، انجمن ها و هر گردهمایی که موجب شیوع این بیماری می­شود لغو گردید. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
دکتر محمد اکرمی، رئیس مجتمع دارویی درمانی هلال احمر ایران در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری نور نیوز درباره گردشگری در فضای مجازی پسا کرونا گفت: " گردشگری درمانی در پساکرونا  در بسیاری از کشورهای دنیا با کار در فضای مجازی آغاز می شود، مانند پیدا کردن پزشک در گردشگری سلامت. بسیاری از بیماران کشورهای دیگر از ظرفیت‌های درمانی در کشور آگاهی دارند و حتی  پزشکان ایرانی را می شناسند، زیرا کشور ایران کشور مهاجر پذیر بوده و به عنوان مثال مردم افغانستان به خاطر ارتباطات فامیلی با برخی از ایرانی‌ها ،بسیاری از پزشکان ایرانی را می شناسند. ما در کشور باید در رابطه با بحث تورهای الکترونیک با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی معروفی که در بسیاری از کشورهای دنیا شناخته شده اند خود را معرفی کنیم و به دوستان خارجی و گردشگران سلامت اثبات کنیم که از نظر سلامت خود و بیمارشان حداکثر دقت‌های لازم انجام می‌شود به این ترتیب امکان سفر بیمار خارجی به ایران فراهم می شود. ایران در10 رشته پزشکی در منطقه سرآمد است .موضوعاتی مثل سرطان، نازایی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های چشم و زیبایی، ژنتیک و در بحث تعویض مفاصل و بسیاری از کشورهای منطقه از این جهت از ما عقب تر هستند".
ایران با داشتن پزشکان حاذق و تولید داروهای با کیفیت، علی رغم تمامی فشارها توانسته زیرساخت­های بسیار عالی را فراهم نماید؛ این توانایی در پاندمی کرونا به خوبی نمایان بود با وجودی‌که در مواجه با این ویروس بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار مشکلات جدی شدند اما بخش سلامت ایران توانست تا حد بسیار قابل قبولی موفق عمل نماید. به باور کارشناسان، در پسا کرونا باید در زیر ساخت های مربوط به تجارت الکترونیک و تبلیغات الکترونیک و کارهای تیمی اقدامات دقیق تر و بهتری انجام دهیم.

توسعه گردشگری پزشکی در پسا کرونا 


این نکته بر کسی پوشیده نیست که در آینده‌‌ زندگی به حالت عادی باز خواهد گشت و یا مردم شیوه جدیدی از زندگی را برای خود می‌سازند. آن زمان سفر پزشکی از سر گرفته خواهد شد. اما شرایط در آن دوران با شرایط قبل از شیوع ویروس کووید-19 متفاوت خواهد بود و باید از هم اکنون به این پرسش که کجا، مقصد بهتری برای این نوع گردشگری است، پاسخ داده شود. همچنین فرصت‌ها و شرایط احتمالی که بر این تجارت بین‌المللی تاثیرگذار خواهند بود می­بایست بررسی شوند.
از جمله نکاتی که بخش گردشگری سلامت ایران باید مد نظر قرار دهد به شرح ذیل می­باشد:

 

توجه به سفرهای زمینی : شیوع ویروس کرونا در جهان در ابتدا کلیه سفرهای دنیا را متوقف کرد و علاوه بر آن مردم تمایلی به سفر به‌خصوص سفرهایی با مسافت‌ طولانی را ندارند. از سوی دیگر شرکت‌های هواپیمایی به‌دلایل متعددی از جمله جبران خسارت‌های وارده، کاهش تعداد مسافران و محدودیت‌هایی مانند رعایت فاصله اجتماعی، روزانه به بهای بلیط می­افزایند . بنابراین مراکز درمانی و شرکت‌های فعال در این حوزه­ها باید بر روی بازار کشورهای همسایه و سفرهای زمینی تمرکز کنند. این کار نیازمند استراتژی و برنامه‌ریزی‌های جدید است که می بایست برنامه ای جامع و مدون تنظیم نمایند.

بر روی ایمن بودن کشور از ویروس مانوور داده شود: بدون شک نخستین سوالی که یک گردشگر سلامت در ابتدای تحقیقات خود برای دریافت خدمات توریست سلامت از خود خواهد پرسید، این است که" آیا این سفر ایمن است یا خیر؟"
کشورهای مقصد گردشگری پزشکی، مانند کره‌جنوبی باید از این فرصت استفاده کرده و شهرت خود را از نظر کیفیت مراقبت‌های بهداشتی به دنیا معرفی کنند. درواقع تسهیل‌گران و مراکز درمانی باید محیط امن کشورشان را در دنیا به نمایش بگذارند؛ چرا که این موضوع یکی از گزینه‌های حائز اهمیت برای انتخاب مقصد در گردشگران سلامت است. درواقع آن چیزی که اهمیت دارد این است که مردم به این باور برسند که، سفر به ایران برای انجام کارهای پزشکی، مطمئن و معقول است.

مراقبت­های بهداشتی آنلاین : شیوع ویروس کرونا باعث افزایش استفاده از اینترنت و شبکه‌های مجازی گردیده است. روزانه آموزش‌های بسیاری به‌صورت آنلاین انجام شده و حتی کلاس‌های ورزشی هم به‌صورت آنلاین ارائه می‌شود. در کشور انگلستان، پس از شیوع ویروس کرونا مراقبت‌های اولیه به‌سرعت به مشاوره تلفنی و ویدیویی تغییر کرد. همچنین در همه دنیا خانواده‌ها و دوستان از طریق شبکه‌های اجتماعی و مجازی با یکدیگر در ارتباط می­باشند. اکنون باتوجه به اهمیت فضای مجازی، در دنیای پسا کرونا این سوالات مطرح می­گردد که آیا مراکز درمانی و حتی شرکت‌های تسهیل‌گر درمان کشورهای مقصد از فناوری‌های روز برای ارائه مشاوره و ارتباط تصویری با بیماران برخوردار هستند؟ 
اکنون زمان آن است که ایران بر روی این اهداف کار کرده و آن را بسط و توسعه دهد.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 5.0
  • مقاله جالب 5.0
مجموع 5.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت