مقاله

پلتفرم ها و توریسم سلامت در پسا کرونا

کلمه پلتفرم در انگلیسی به معنای سکو است. در معنای لغوی سکو­ها و قسمت هایی از سالن ها که ارتفاعشان از قسمت های دیگر بالاتر است نیز پلتفرم نامیده می­شوند. در فناوری اطلاعات و IT، پلتفرم به بستر نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری اشاره می‌کند که به‌عنوان زیرساخت اجرا یا توسعه در یک سامانه استفاده‌ می‌شود. به عبارت دیگر مجموعه دستورالعمل‌هایی که برای یک پردازنده خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و تضمین می‌کند که هدف (موضوع) با موفقیت اجرا خواهد شد.


کلمه پلتفرم در انگلیسی به معنای سکو است. در معنای لغوی سکو­ها و قسمت هایی از سالن ها که ارتفاعشان از قسمت های دیگر بالاتر است نیز پلتفرم نامیده می­شوند.
در فناوری اطلاعات و IT، پلتفرم به بستر نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری اشاره می‌کند که به‌عنوان زیرساخت اجرا یا توسعه در یک سامانه استفاده‌ می‌شود. به عبارت دیگر مجموعه دستورالعمل‌هایی که برای یک پردازنده خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد و تضمین می‌کند که هدف (موضوع) با موفقیت اجرا خواهد شد. 
اما اگر از یک تحلیلگر کسب و کار در خصوص ماهیت پلتفرم پرسش کنید، می­گوید هر بستری که بتواند تعامل دوسویه‌ای را مدیریت کند به نوعی پلتفرم محسوب می‌شود. بر همین اساس فیسبوک، آمازون یا تلگرام هم صرف‌نظر از تفاوت‌های فنی و اجرایی، نوعی پلتفرم محسوب می‌شوند.
به طور کلی پلتفرم یک مفهوم گسترده است. همچنین دارای قابلیت انعطاف و تغییر است.یعنی میتوان برای کاربرد های خاص،موارد متفاوتی را به عنوان پلتفرم در نظر گرفت.
پلتفرم فراتر از یک بستر فناورانه و صرف‌نظر از این که در کجا و چگونه عنوان شود، مفهومی است که در برگیرنده نوعی ارتباط دو سویه یا چندسویه با هدفی مشخص می­باشد. بر همین اساس شبکه­های اجتماعی و سامانه‌های ارتباط تجاری آموزشی آنلاین نیز نوع کلی‌تری از پلتفرم محسوب می‌شوند و زیرساخت‌های فنی مثل ویندوز یا اندروید نوع جزئی یا متفاوتی از این مفهوم. جالب است بدانیم که خود پلتفرم‌ها می‌توانند با ارتباط و ترکیب با یکدیگر ، پلتفرم­هایی با معماری بزرگتر و پیچیده‌تر ایجاد کنند.

پلتفرم در کسب و کارهای اینترنتی به چه معناست

پلتفرم تنها یک فناوری، مدل، الگو یا روشی برای راه‌اندازی و توسعه کسب و کار نیست. مفهومی گسترده و کلی است که می‌تواند در برگیرنده همه موارد ذکر شده و بیشتر از آن باشد. تسهیل ارتباط میان دو یا چند گروه مختلف و ایجاد ارزش مالی از این ارتباط شناخته‌شده ترین مفهوم از پلتفرم در کسب و کارهای اینترنتی است.
 
جفری پارکر و همکارانش ( نویسندگان کتاب انقلاب پلتفرم)  چند نکته کلیدی در خصوص پلتفرم مطرح نموده­اند که با هم مرور می­کنیم:
      • پلتفرم یک کسب و کار است
      • پلتفرم از طریق ایجاد تعامل (Interaction) ارزش آفرینی می­کند
    • پلتفرم، تعامل را میان تولید کنندگان بیرونی و مصرف کنندگان بیرونی ایجاد کرده و شکل می­دهد.
 • بخش مهمی از نقش پلتفرم، ایجاد زیر­ساخت برای شکل­گیری تعامل­ها و تعیین چارچوب قواعد حاکم بر این تعامل­ها است. 
همانطور که پارکر و همکارانش عنوان کرده­اند، مهمترین ویژگی پلتفرم ایجاد فضا و زیرساختی برای رابطه‌ی میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان یک محصول (کالا یا خدمت) به جای تولید و عرضه­ی آن محصول است.

قلب کسب و کارهای پلتفرمی

کسب و کارهای پلتفرمی تخصصی در تولید و عرضه محصول ندارند،  بنابراین قلب آنها در مکانیزمی است که عرضه کننده و تقاضا کننده را به هم متصل می­نماید. بر اساس نظریه دایان کویلDiane Coyle اقتصاد­دان ، پلتفرمها قرار است با تطبیق دادن کارآمد‌تر عرضه و تقاضا با استفاده از تکنولوژی، هزینه‌ی تعامل میان تأمین‌کنندگان و دریافت‌کنندگان کالاها و خدمات را کاهش دهند. هرچه یک پلتفرم بتواند عرضه کننده را بهتر به تقاضاکننده برساند و بالعکس، به طور حتم قدرت بیشتری خواهد داشت.

پلتفرم با توجه به چه چیزی مشخص می­شود

پلتفرم باید این توانایی را داشته باشد که اپلیکیشن را اجرا کند. بنابراین کل مجموعه پلتفرم می­بایست بر اساس نیاز های همین اپلیکیشن مشخص شود.پلتفرم می­تواند هم نرم افزار و هم سخت افزار را شامل شود و یا فقط در سیستم عامل خلاصه شود. از طرف دیگر اپلیکیشن ها در مفهوم پلتفرم نقش دارند؛ یک اپلیکیشن ممکن است به عنوان یک پلتفرم در نظر گرفته شود زیرا به عنوان ابزاری برای انجام کار هدفمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با توجه به آنچه که گفته شد، در واقع پلتفرم بستری است که برنامه‌های نرم‌افزاری نوشته شده برای یک وسیله، در آن قابل اجرا و استفاده است که این بستر شامل ملزومات سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری است. به عبارت دیگر یک پلتفرم در واقع معرف ملزومات سخت افزاری مانند سرور و همچنین ملزومات نرم‌افزاری مانند سیستم عامل مورد نیاز برای اجرای یک برنامه کاربردی است.

دنیای پسا-کرونا و توریسم سلامت

در دنیای پساکرونا کسب و کارها بدون شک شکل گذشته خود را نخواهند داشت، به عبارتی تمامی کسب و کارها دچار تغییرات خواهند بود و اندازه این تغییرات کاملا بستگی به نوع کسب وکار دارد. همچنین قابل ذکر است که کسب و کارها فارغ از زمینه‌ی فعالیتشان در ابعاد متنوعی گسترش پیدا می‌کنند. گردشگری سلامت نیز از این قائده مستثنی نیست. بسته به وسعت کسب و کارهای فعال در زمینه‌ی گردشگری سلامت، نوع و شدت آسیب‌پذیری آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. حال با توجه به بحرانی که کووید-19 در سراسر دنیا ایجاد نموده ، مهمترین موضوع پیش رو مدیریت کردن شرایط موجود است. بسیاری از شرکت‌ها در راستای مدیریت بحران سعی کردند که مدل‌های دیگر درآمدزایی را ایجاد کنند.به عنوان مثال برخی از شرکتهای فعال در حوزه توریسم سلامت، حرکت به سمت جراحی­های درمانی را آغاز نموده­اند و تا ثبات شرایط موجود از پذیرش جراحی­های زیبایی خودداری می­نمایند. شاید تنها راه حلی که می­تواند از این بحران فرصتی بی نظیر برای گردشگری سلامت فراهم نماید، متوسل شدن به فضای آنلاین باشد. فناوری می‌تواند با تسهیل روش‌های اشتراک دانش و برقراری ارتباط از راه دور، نقش پررنگی در آینده‌ی گردشگری سلامت ایفا کند. به اشتراک گذاردن تجربه‌ها و افزایش دانش در این زمینه می‌تواند محرکی برای به مصاف هم رفتن فعالان گردشگری سلامت در پساکرونا باشد.


پلتفرم­های جهانی – قدرتمند­ترین رقیب ایران در پسا کرونا

در سالیان گذشته شاهد ظهور رقبای قدرتمند از کشورهای مختلف بوده­ایم و چنانچه این کشورها را رقیب خود بنامیم دچار اشتباه بزرگی شده­ایم. در همین راستا این موضوع نباید فراموش گردد که قدرتمندترین رقیب ایران در چند سال آینده در صنعت گردشگری سلامت پلتفرم‌ها خواهند بود. پلتفرم‌های گردشگری سلامت بستری مناسب برای مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، پزشکان و تسهیل‌گران از کشورهای مختلف برای جذب گردشگر درمانی هستند. درواقع پلتفرم‌ها ابَر تسهیلگرانی هستند که بزرگترین بیمارستان و تسهیل‌گران بین‌المللی در بستر آن زندگی می‌کنند. در این برحه نمی­توان پلتفرم­های بین­المللی مانند Medigo، Bookimedt و qunomedical را با تسهیلگران سلامت ایرانی مقایسه نمود؛ اما با روند توسعه­ای زیرساختهای فناوری این امید می­رود که در آینده­ی نزدیک پلتفرم­های ایرانی به رقابت با انواع بین­المللی برآیند. یک پلتفرم درمانی مناسب بایستی بستری فراهم نماید که در آن بیمار و پزشک از ابتدای فرآیند درمان که مشاوره و طرح بیماری است با یکدیگر در ارتباط بوده و این تقاضا با عرضه­ی خدمات پزشکی مناسب فراهم شده از طریق پلتفرم پاسخ داده شود. بهترین پلتفرم، بستری است که میان این عرضه و تقاضا با بهره­گیری از به روز ترین دانش و تکنولوژی تعادل برقرار نماید.
همانطور که در طول این مقاله اشاره گردید، آینده گردشگری سلامت با پیشرفت های فناوری و در نتیجه به ثمر رسیدن پلتفرم­ها ارتباط مستقیمی دارد که انتظار می­رود کشور ایران برای بقای خود در این عرصه، به تقویت زیرساخت­های خود پرداخته و نگاهی جامع­تر به حوزه فناوری پزشکی داشته باشد.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 5.0
  • مقاله جالب 5.0
مجموع 5.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت