مقاله

پزشکی از راه دور و گردشگری سلامت

در عصر حاضر اکثر علوم، وابستگی خود را به IT احساس می کنند. علم پزشکی نیز از این قانون مستثنی نیست . این دو رشته کاملا از یکدیگر جدا هستند و باید به گونه ای آنها را به یکدیگر پیوند داد. مدیریت تکنولوژی به عنوان یک علم میان رشته ای نقش پیوند دهنده را ایفا می کند.در مقاله حاضر تلاش بر این است که ابتدا با ادبیات تله مدیسن آشنا شویم و سپس به کاربردهای آن در گردشگری سلامت بپردازیم.

تله مدیسن و گردشگری سلامت

در عصر حاضر اکثر علوم، وابستگی خود را به IT احساس می کنند. علم پزشکی نیز از این قانون مستثنی نیست . این دو رشته کاملا از یکدیگر جدا هستند و باید به گونه ای آنها را به یکدیگر پیوند داد. مدیریت تکنولوژی به عنوان یک علم میان رشته ای نقش پیوند دهنده را ایفا می کند.در مقاله حاضر تلاش بر این است که ابتدا با ادبیات تله مدیسن آشنا شویم و سپس به کاربردهای آن در گردشگری سلامت بپردازیم.
 (telemedicine) تله مدیسین در ادبیات موضوع به معنای "پزشکی از راه دور " است و این کلمه در دهه 1970 میلادی توسط فردی به نام Thomas bird معرفی شده است. تعاریف بسیاری از این کلمه مطرح است. طبق تعریف ITU ، تله مدیسین عبارتست از " عمل مراقبت پزشکی با استفاده از ارتباطات صوتی تصویری. این عمل مشتمل بر نگهداری، مراقبت، تشخیص، مشاوره و معالجه بوده ضمن اینکه در این مرحله توجه به انتقال داده های پزشکی و مسائل آموزشی نیز وجود دارد". در نگاهی جامع تر و کامل تر می توان گفت " بطور عمومی تله مدیسن به کاربرد فناوری های پزشکی و ارتباطی جهت تبادل هر گونه اطلاعات، اعم از داده ، صدا یا ارتباطات تصویری بین پزشک و بیمار یا پزشک و متخصصان بهداشت و درمان در موقعیت های مجزای جغرافیایی و به منظور ایجاد امکان تبادل جهت مقاصد پزشکی ، بهداشتی درمانی ، تحقیقاتی و آموزشی تحصیلی اطلاق می شود"
کاربردهای تله مدیسین بسیار گسترده بوده و به 4 گروه کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :
1. مشاوره از راه دور (tele consultation): که به وسیله ابزار گوناگونی اتفاق می افتد مثل تلفن ، پست و یا کنفرانس ویدئویی
2. آموزش از راه دور (tele education): در جهان امروز این موضوع به اثبات رسیده است که توسعه هر علمی نیازمند آموزش گروه های متخصص آن علم است. tele education   در 3 حوزه مطرح می شود:
- آموزش از راه دور
- دسترسی به اطلاعات از راه دور
- آموزش بهداشت از راه دور tele education دارای مزایای زیادی است از جمله اینکه به دلیل کاهش رفت و آمد بیماران و متخصصان مخارج عمومی کاهش یافته و دیگر اینکه میزان اطمینان به مراکز بهداشتی درمانی افزایش و تبادل اطلاعات بین مراکز درمانی بهبود می یابد .
 
3. فوریت های پزشکی و کمک به آسیب دیدگان : به دلیل اینکه در مواقع ضروری و حساس حوادث طبیعی و غیر مترقبه ، دسترسی به فوریت های پزشکی دشوار است با وجود تله مدیسین می توان راه را کوتاه کرده و عملیات کمک را با سرعت بیشتری انجام داد .
 
4. جراحی از راه دور: جراحی از راه دور توسط روبات ها و سیستم های پزشکی پیشرفته انجام می شود ولی به دلیل هزینه بر بودن این روش هنوز در کشورهای در حال توسعه انتقال مناسب نیافته و محدود به کشورهای توسعه یافته شده است. 2 مشکل اساسی در جراحی از راه دور مطرح است: یکی عدم اطمینان لازم بیماران از روش های جراحی از راه دور است که باید با آموزش صحیح این مشکل حل شود و دیگری عدم لمس کردن پزشک به صورت مستقیم است که پیش بینی می شود به زودی کیفیت لمس کردن روبات ها بالا رفته و این مشکل برطرف شود. تله مدیسین دارای چه منافعی است تله مدیسین دارای منافع اجتماعی و اقتصادی فراوانی است که لزوم وجود این تکنولوژی را پررنگ می کند . 
پزشکی از راه دور یا تله مدیسین چه مزیت هایی برای پزشکان و بیماران دارد؟

 


1. دسترسی راحت

دلیل اصلی استفاده مردم از پزشکی از راه دور، راحتی آن است. این در واقع یکی از بزرگترین مزایای تله مدیسین برای پزشکان و بیماران است. هنگامی که مراقبت‌های بهداشتی خود را از طریق برنامه‌های ویدئویی چت دریافت می‌کنید، نیازی به صرف زمان اضافه یا پول برای سفر ندارید. شما به سادگی می‌توانید رایانه خود را روشن کنید یا با گوشی‌های هوشمند خود به راحتی در منزل خود با پزشکتان صحبت کنید. به این ترتیب، مجبور نیستید ساعت‌ها در اتاق انتظار منتظر بمانید.


2. افزایش سودآوری مراقبت‌های بهداشتی

این یکی از مزایای پزشکی تله مدیسین برای پزشکان است. با پزشکی از راه دور، تمام ساعات صرف شده در تماس‌ها محاسبه شده و در میزان هزینه‌ای که باید پرداخت شود اعمال می‌شود. علاوه بر این، بیماران بیشتری به خدمات مراقبتی سلامت از راه دور جذب می‌شوند و این می‌تواند تعداد مشتریان شما را گسترش دهد. در نتیجه، شما با پزشکی از راه دور پول بیشتری در خواهید آورد. پزشکان همچنین می‌توانند ساعات بیشتری را اضافه کاری انجام دهند، چرا که همواره می‌توانند بر روی رایانه‌های شخصی یا تلفن‌های همراه خود به بیماران رسیدگی کنند. تا زمانی که یک پزشک دارای برنامه‌ای مناسب برای ویدئو کنفرانس (Video Conference) یا وب کنفرانس (Web Conference)باشد، می‌تواند از هر نقطه از روی سیاره زمین کار کند.


3. مراقبت های بهداشتی بهتر

پزشکی از راه دور، افراد را تشویق می‌کند که حتی در کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و عوارض بهداشتی و سلامتی نیز از پزشک خود مشورت بگیرند. با این خدمات، مردم بیشتر و مداوم با پزشکان خود در تماس هستند. و به همین دلیل، روش و شیوه زندگی خود را بهبود می‌بخشند. افرادی که معتاد به مواد مخدر هستند یا به خوردن غذا اعتیاد دارند، تشویق خواهند شد تا با شیوه زندگی سالمتر در ارتباط با پزشکان خود ارتباط برقرار کنند.


4. افزایش صداقت بیماران با پزشک

یکی از مزایای غیر منتظره‌ای که پزشکی از راه دور برای پزشکان و بیماران داشته، افزایش صداقت بیماران بوده است. تحقیقات نشان داده‌است که اگر مردم با محیطی که در آن قرار دارند آشناتر باشند، با پزشک خود صادقانه‌تر و راحت‌تر خواهند بود. Telemedicine به طور فیزیکی بیماران را از پزشک جدا می‌کند، و این به آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری افزایش می‌دهد. همه اطلاعات و یا سوالاتی که ممکن است شرم‌آور به نظر برسند و موجب خجالت بیمار شوند را می‌توان در یک برنامه ویدئو چت راحت‌تر پرسید.به این ترتیب، پزشک قادر است شرایط کامل بیمار را درک کند و برای حل مشکل بهتر است.
Telemedicine همچنین، میزان مراجعه به پزشکان را بهبود داده است. موقعیت جغرافیایی پزشک شما در هنگام مراجعه شما محدودیتی برای او ایجاد نمی‌کند. به سادگی، به این معنی است که شما از دور افتاده ترین مناطق می‌توانید به بهترین پزشکان جهان دسترسی پیدا کنید.

بحران کرونا و تله مدیسن 

این روزها شیوع کروناویروس، فشار مضاعفی را بر سیستم بهداشت و درمانِ بسیاری از کشورها وارد کرده است؛ اما مقوله "تله مدیسین" (پزشکی از راه دور) می‌تواند از روش‌های ضروری مقابله با آن به ویژه برای افرادی باشد که سلامتشان تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است.
در عصر کنونی که فواصل شیوع بیماری های واگیردار بسیار کوتاه تر از قبل شده است، این پزشکی از راه دور است که می تواند با داشتن مزایایی غیر قابل انکار فضایی به دور از استرس جهت درمان برای بیماران و زیبایی جویان را فراهم نماید. 

تله مدیسن نیاز جدید گردشگری سلامت 

با پیشرفت صنعت گردشگری سلامت در کشور نیاز به استفاده از تکنولوژی‌های روز و تله مدیسن بیشتر می‌شود. همگام شدن با خدمات نوین جهانی و ایستادن شانه به شانه با رقبای منطقه‌ای ایران در توریسم درمانی، نیازمند همگام شدن با تکنولوژی روز و ابزارهای نوینی است که خدمات را با دقت و کیفیت بالاتری عرضه می‌کنند. سیستم‌های تله‌ مدیسن ، سیستمی نوین و کمتر شناخته شده در نظام درمانی کشور ایران است که امروز مناقشه برانگیخته است.
در اهمیت تله مدیسن این نکته باید مدنظر قرار گیرد که یک اپلیکیشن تله‌مدیسن ملی داشته باشیم که تعداد دانلود و بازدید آن حداقل در بین کشورهای همسایه بالا باشد. اهمیت یک اپلیکیشن واحد و نه موازی‌کاری‌های همیشگی، به‌گونه‌ای است که یک اپلیکیشن تله مدیسن از ایران در دنیا شناخته و پررنگ شود. باید آنقدر روی این اپلیکیشن مانور داد که هر زیباجو و بیمار، زمانی که قصد آمدن به ایران را دارد اولین چیزی که به ذهنش برسد دانلود آن اپلیکیشن و جست‌وجو در آن باشد. شاید در این شرایط بحرانی کرونا تله مدیسن یکی از راه‌های نجات صنعت گردشگری سلامت ایران باشد.
کشورهایی همانند ایران که در حوزه گردشگری سلامت ورود نموده اند می بایست در خصوص ارتقا زیر ساخت ها جهت سهولت بهره گیری از تله مدیسن نهایت تلاش خود را به کار برند. راهکار دیگری که موجب ارتقا تله مدیسن و در پی آن گردشگری سلامت می گردد محدود کردن فعالیت دلال‌ها است.  یکی از مشکلات عمده در صنعت گردشگری سلامت، فعالیت غیرقانونی دلال‌ها است. برای اینکه این فعالیت‌ها محدود شود باید از تکنولوژی‌های نوین استفاده شود. پزشکی از راه دور یا تله مدیسن یک راه‌حل بسیار مناسب و عملیاتی باتوجه به سابقه کشور در حوزه IT است که یک سلاح خیلی خوب برای محدود کردن فعالیت دلال‌ها و در نتیجه افزایش کیفیت تله مدیسن و رشد و شکوفایی گردشگری سلامت در کشور می باشد.

درج امتیاز
  • مقاله مفید 4.0
  • مقاله جالب 4.0
مجموع 4.0    (2 نظر)
مقاله مفید
مقاله جالب
ثبت

دیدگاه شما